آیا

آیا همه افراد می‌توانند تولیدکننده محتوا باشند؟ (بررسی داده ها و بینش کارشناسان)

آیا همه افراد می‌توانند تولیدکننده محتوا باشند؟ (بررسی داده ها و بینش کارشناسان)

تاریخ انتشار خبر : 1403 فروردین 25

آیا همه افراد می‌توانند تولیدکننده محتوا باشند؟ (بررسی داده ها و بینش کارشناسان)

بر طبق آمار حدود 30 درصد از جوانان 18 تا 24 ساله و 40 درصد از افراد 25 تا 34 ساله که در فضای مجازی فعال هستند، خود را تولیدکننده یا حتی خالق محتوا می‌دانند. این آمار شاید در ابتدا زیاد به نظر برسد؛ اما زمانی که میزان نفوذ شبکه‌های اجتماعی را در زندگی بررسی می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که شاید چندان هم این آمار برای تولید محتوا غیرواقعی نباشد.

هرچند بر اساس همین آمار، تعداد دنبال کنندگان این افراد معمولا بیشتر از 10 هزار نفر نیست؛ اما همچنان خود را به عنوان یک خالق محتوا قبول دارند. در ادامه بررسی می‌کنیم که آیا هر کسی که محتوایی را برای اشتراک گذاری در فضای مجازی می‌سازد، یک تولیدکننده محتوا نام دارد یا خیر؟

آیا هر کسی محتوا تولید می‌کند، یک خالق محتواست؟

لی جین یکی از سرمایه گذاران بزرگ در حوزه کسب و کارهای آنلاین است که اعتقاد دارد هر کسی می‌تواند یک خالق محتوا باشد. به عقیده او، امروزه برندسازی مجازی از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است و روز به روز هم سریع‌تر می‌شود؛ در نتیجه، تقریبا همه افرادی که در این حوزه فعال هستند، می‌توانند پروفایل‌ها و صفحات مجازی خود را تقویت کنند.

از دید لی جین، تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا در فضای مجازی در دنیای امروز، یک ضرورت است؛ زیرا خیلی از افراد بیشتر زمان خود را در این فضا می‌گذرانند و یادگیری این مهارت‌ها می‌تواند به ما برای راه اندازی یک کسب و کار موفق کمک کند.

سازنده و یا همان تولید کننده محتوا چه کسی است؟

سازنده یا تولیدکننده محتوا معمولا به کسی گفته می‌شود که مطالب آموزنده یا سرگرم کننده را تولید کرده و از این طریق، چالش‌هایی را که مخاطب با آنها روبرو است از بین می‌برد یا اینکه به علایق آنها توجه می‌کند. با توجه به این موضوع، افرادی را که صرفا سازه‌های دیگران را به اشتراک می‌گذارند، نمی‌توان به عنوان سازنده یا تولیدکننده محتوا در نظر گرفت؛ بلکه تنها افرادی در این دسته بندی قرار می‌گیرند که خودشان محتوای منحصر به فرد تولید کنند. دقت داشته باشید که در این تعریف، اصلا تعداد فالوورها مدنظر نیست و صرفا فعل تولید کردن محتوای یونیک مورد توجه قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوایی

درآمد تولید کننده محتوا

دید کارشناسان درباره تولیدکنندگان محتوا در دنیای امروز

لزلی گرین یکی از مدیران ارشد استراتژی اجتماعی در هاب اسپات است و اعتقاد دارد که هر کسی می‌تواند تنها با داشتن یک تلفن همراه دوربین دار، تبدیل به یک تولیدکننده محتوا شود. همچنین نیکول فیلیپ هم به عنوان مدیر ارشد رسانه‌های اجتماعی در شرکت The Hustle اعتقاد دارد که تولیدکننده محتوا می‌تواند توصیف کننده یک اتفاق باشد؛ به شیوه‌ای که توسط دیگران پسندیده شده و به اشتراک گذاشته شود.

با توجه به این تعاریف، می‌توان به این نتیجه رسید که تبدیل شدن به یک تولیدکننده محتوا، کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد و هر کسی می‌تواند با تولید یک ویدیوی ساده در منزل خود، تبدیل به خالق محتوا شود.

وسایل لازم برای تبدیل شدن به تولیدکننده محتوا

به نظر می‌رسد که در دنیای امروز برای تبدیل شدن به تولیدکننده محتوا تنها نیاز به یک گوشی هوشمند داشته باشید؛ البته باید بدانید که پسندیده شدن این محتوا توسط کاربران، بستگی به تخصص و میزان تاثیرگذاری شما بر روی مخاطب دارد. بنابراین تنها نکته لازم برای رشد در این مسیر، شناخت مخاطب و داشتن ذوق و استعداد ساختن کلیپ‌های جذاب با محتوای خوب است.

بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ

بررسی رشد اقتصادی تولیدکنندگان محتوا

آنچه باعث شده در دنیای امروز هر کس یک گوشی هوشمند را در دست بگیرد و محتوای دلخواه خود را تولید کند، رشد اقتصادی بسیار ویژه‌ای است که این حرفه برای سازندگان محتوا داشته است. به گزارش بلومبرگ، همه گیری کرونا هم به این موضوع تا حد زیادی کمک کرد و باعث رشد بی‌سابقه اینفلوئنسرها در فضاهای مجازی شد.

نکته جالب در این فضا این است که فضای رقابتی برای همه افراد یکسان خواهد بود؛ یعنی فرقی نمی‌کند که شما با یک گوشی ساده تنها افکار صبحگاهی خود را در طی پیاده روی ضبط کرده و انتشار می‌دهید یا اینکه به عنوان یک میکاپ آرتیست حرفه‌ای فعالیت می‌کنید؛ در هر حالت، فرصت رشد برای هر دوی شما یکسان خواهد بود و می‌توانید در این فضای گسترده، مخاطبان خود را به دست آورید.

چند مثال از بزرگترین تولیدکنندگان محتوا و مسیر آنها

در گذشته بیشتر افراد در تلاش بودند تا با مشهور شدن در فضای مجازی، به رادیو یا تلویزیون راه پیدا کرده و به این ترتیب مسیر شهرت را برای خودشان باز کنند. برای مثال کینگ باخ یکی از صاحبان برندهای نوشیدنی مشهور در جهان است؛ او مطرح می‌کند که پس از شهرت در فضای مجازی توانست به برنامه‌های تلویزیونی Punk’D و Mindy راه پیدا کند و از این بابت بسیار خوشحال بود.

علاوه بر این، یکی از تیک تاکرهای مشهور هم تنها با هدف راه یافتن به نتفلیکس در این فضا فعالیت می‌کرد؛ اما امروزه اینفلوئنسر شدن و رشد کردن در فضای مجازی به خودی خود یک هدف است. زیرا گردش مالی موجود در این فضا به قدری زیاد شده که خیلی از افراد را وسوسه می‌کند شغل اصلی خود را رها کرده و تنها به فعالیت در فضای مجازی روی بیاورند.

یکی از تیک تاکرهای مشهور بیان می‌کند که پس از خروج از شرکت و فعالیت تمام وقت در تیک تاک، توانسته در یک ماه به حقوق یک سال خود دست پیدا کند. همچنین لاکربی هم می‌گوید که هیچ گاه انتظار نداشته تیک تاک او را به چنین درآمدی برساند و باعث شود که شغل قبلی خود را ترک کند. او معتقد است که مردم حاضر هستند به خاطر چیزهایی که آنها را سرگرم کرده یا به طور رایگان آموزشی در اختیارشان قرار می‌دهد، ساعت‌ها زمان خود را خرج کرده و به این ترتیب به اوج گرفتن افراد در فضای محازی کمک کنند. البته باید بدانید که رسیدن به این سطح درآمد، چندان هم ساده نیست و نیازمند ایده‌های بسیار خلاقانه خواهد بود.

خالق محتوا کیست

وضعیت آینده تولیدکنندگان محتوا

هرچند امروزه این سطح از درآمد برای بسیاری از افراد وسوسه برانگیز بوده و باعث شده که کارشان را رها کنند؛ اما خیلی از افراد هم ناامیدانه به مسیر قبلی خود بازگشته‌اند. از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد که این رشد درآمدی تا آینده دور هم پایدار باشد؛ زیرا فضای مجازی در حال اشباع شدن است و به محض این که مخاطبان از شما خسته شوند، به سراغ یک شخص جدید خواهند رفت. بنابراین به عنوان خالق محتوا، باید همواره به دنبال ایده‌های جدید باشید و محتواهای جذاب انتشار دهید.

توصیه ای به سازندگان محتوا

در حال حاضر تولیدکنندگان محتوا قدرت زیادی دارند؛ زیرا پلتفرم‌هایی مانند تیک تاک و اینستاگرام برای داشتن محتوا و مشغول نگه داشتن مخاطب با هم رقابت می‌کنند و به نظر می‌رسد که برای همه فضای کافی وجود دارد. تنها کافی است که برای رسیدن به درآمد بالا در این حوزه، صبور باشید، برنامه‌ریزی کنید و به آزمایش فرمت‌های مختلف برای جذب مخاطب بپردازید.

سخن پایانی

در نهایت، همان‌طور که هنر برای هر فردی معنای متفاوتی دارد، محتوا هم دارای معانی مختلف خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت که راه‌های زیادی برای تبدیل شدن به یک خالق محتوا وجود دارد و هر کسی که صاحب دوربین است، می‌تواند از یکی از این مسیرها به مقصد برسد. شما به عنوان یک تولیدکننده محتوا باید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و هر تعداد مخاطبی دارید، برایشان ارزش قائل شوید.

مشاوره برای کسب و کارهای آنلاین

 

  • 15
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر