طراحی سایت پورتال

تاریخ انتشار خبر : 1395 اردیبهشت 21

طراحی سایت پورتال

برای رونق کسب و کارها، طراحی سایت ضرورت پیدا کرده است. اما در کنار طراحی سایت، طراحی سایت پورتال ارزش و اهمیت کمتری ندارد و می تواند همچون طراحی سایت web design در افزایش راندمان کاری شرکت ها موثر باشد. پرتال ها بر عکس وب سایت ها و طراحی وب سایت مکانی هستند که سطح دسترسی کاربران را آسانتر می کنند و به همین دلیل تعداد بازدیدکننده های پرتال به نسبت طراحی سایت ها بیشتر است. در این مقاله از ایده پویا درباره این موضوع بیشتر توضیح دادیم.

 

طراحی سایت پورتال

در واقع در پرتال ها امکانات و شرایطی فراهم می شود که کاربران اینترنتی را به سمت خود جذب می کند. تمامی خدماتی و محصولاتی که در پرتال ها قرار می گیرند، باید توجیه علمی و سازمانی داشته باشند.به همین دلیل طراحی سایت حرفه ای پرتال کار راحتی نیست و نیاز به تخصص و مهارت های ویژه ای دارد. پرتال به مانند یک کارمند حرفه ای و کار بلد است که قابلیت برنامه ریزی دارد و تمامی مسئولیت های خود را به خوبی بر عهده می گیرد.

طراحی سایت پرتال یک راهکار عالی برای سر و سامان دادن به کارهای اداره‌ها و سازمان‌ها است که می‌تواند داده‌ها را سازمان‌دهی کرده و طبقه‌بندی کند. با این کار هزینه‌های شرکت کمتر شده و امکان دسترسی کاربران به قسمت‌های موردنظر با سرعت بیشتری فراهم می‌شود. به‌طورکلی پورتال برای همه مکان‌هایی که تعداد زیادی از افراد به سایت آن‌ها دسترسی دارند؛ بهترین گزینه برای افزایش سرعت و کیفیت خدمات است.

 

شرکت طراحی سایت

 

ویژگی های طراحی سایت پورتال

در کنار موارد مطرح شده در بالا، طراحی سایت پورتال درواقع به معنای باز کردن یک دریچه است که از طریق آن مخاطبان می‌توانند وارد دنیایی از دانستنی‌ها و مقالات موردنظر خود شوند. با استفاده از سایت پورتال، جستجو کردن مطالب برای کاربر ساده‌تر می‌شود؛ زیرا پورتال یک سیستم ترکیبی است که از ابتدا با هدف آسان‌تر شدن جستجو ایجاد شده است.

 

 • ماژول های طراحی سایت پورتال

در طراحی سایت پورتال چندین ماژول و آیتم مد نظر طراحان قرار می گیرد که با توجه به آنها، پرتال های کاربر پسند را راه اندازی می کنند. با توجه به اینکه در طراحی سایت پورتال افرادی وارد سایت می شوند که مشخصا ارتباط نزدیکی با شرکت ها دارند، باید کارها بدون اشتباه و تکرار باشند.

به روزرسانی طراحی سایت پرتال ها اهمیت زیادی دارد و همچنین تمامی محتواهایی که در طراحی سایت پرتال منتشر می شوند، باید متناسب با نیاز کاربران و کاملا علمی باشند. برای طراحی سایت پرتال به آیتم های زیر نیاز است.

 • ثبت دامنه طراحی سایت یا دامین

دامنه طراحی سایت همان لینکی است که کاربران را به سمت سایت یا پورتال هدایت می کند. در واقع با ثبت دامنه بستر کسب و کار ایمن می شود. انتخاب دامنه با توجه به نوع کسب و کار و موضوع فعالیت صورت می گیرد.

 • سرور اختصاصی طراحی سایت پرتال

خدمات سرور اختصاصی به معنای دریافت سرویس مطمئن برای پرتال است. تمامی کسب و کارهای بزرگ به چیزی فراتر از میزبانی وب نیاز دارند و در اینجا سرور اختصاصی می تواند به تمام نیازهای مدیریت پرتال پاسخ دهد.

 • میل سرور (SmarterMail)

به عنوان SmarterTools شرکت های ارائه دهنده مجوزهای (لایسنس) میل سرورِ اسمارترمیل (SmarterMail)  می باشد. برای کسب مجوز بمیل سرور پورتال می تواند به نمایندگی این شرکت در ایران مراجعه کرد.

طراحی سایت پرتال

 • نرم افزارهای مدیریت سایت

مدیریت سرور پورتال بدون استفاده از ابزارهای مورد نیاز نمی تواند موفقیت چندانی را کسب کند. در این زمینه برخی نرم افزارهای مدیریت سرور می توانند به او کمک کنند که در زمان طراحی پورتال به این مورد نیز توجه می شود.

 • هاست اشتراکی ویندوز

سرویس های میزبانی اشتراکی می توانند ازSQLServer ،SmarterMail و کنترل پنل استفاده کنند که کنترل و بروزرسانی سایت پرتال از طریق این ابزارها می تواند به راحتی انجام شود. همچنین در زمان، انرژی و هزینه ها نیز تا حد زیادی صرفه جویی می شود.

 • هاست اشتراکی لینوکس

هاست هاست اشتراکی لینوکس از امکانات کنترل پنل از قبیل لینوکس، MySql، Postfix  php استفاده می کنند. از اینرو کنترل و بروز رسانی سایت بوسیله این ابزارهای با سرعت بیشتری صورت می گیرد و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

 • پریمیوم هاست ویندوز

هاست پریمیوم ویندوز تمامی امکانات هاست اشتراکی ویندوز برای اداره پرتال را دارد. با این تفاوت که منابع بیشتری از سرور همچون CPU ،RAM و دیسک در اختیار پورتال قرار می گیرد.

 • پریمیوم هاست لینوکس

هاست پریمیوم لینوکس همه امکاناتی که یک سرویس میزبانی اشتراکی برای یک سایت باید ارائه کند را داراست، با این تفاوت که منابع بسیار بیشتری از سرور در اختیار پرتال قرار می گیرد و در نتیجه پیکره بندی پورتال بهتر انجام می شود.

 

قابلیت‌های طراحی سایت پورتال

 • اطلاع‌رسانی اختصاصی
 • سیستم پرداخت الکترونیک
 • اجرای سیستم‌های نظرسنجی و آمارگیری
 • اجرای سیستم‌های رزرواسیون
 • کارتابل وظایف
 • مکاتبات

علاوه بر موارد ذکرشده، یکی از قابلیت‌های مهم طراحی سایت پورتال، تعریف کردن امکان ثبت‌نام برای کاربران است. به عبارت بهتر هر کاربر می‌تواند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سایت شده و به قسمت‌های مختلف آن دسترسی داشته باشد. با طراحی این نوع سایت می‌توان سطوح دسترسی مختلفی را برای گروه‌های متفاوت تعریف کرده و به‌این‌ترتیب امکان استفاده از قسمت‌های مختلف سایت را برای آن‌ها فراهم کرد.

 

انواع طراحی وب سایت پورتال

نکته مهم در طراحی سایت پورتال این است که چه افرادی می‌توانند از آن استفاده کرده و برای چه سازمان‌هایی مفید است. باید بدانید که حوزه طراحی سایت پورتال به‌قدری گسترده است که همه سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند از امکانات آن بهره گرفته و کار خود را توسعه دهند. اما رایج‌ترین انواع سایت پورتال عبارت‌اند از:

 • پورتال خبری

پورتال خبری راهی است که خبرگزاری‌های مختلف با استفاده از آن می‌توانند سازمان‌های خود را مدیریت کنند. طراحی سایت پورتال خبرگزاری می‌تواند به‌گونه‌ای انجام شود که کاملا با سیستم مدیریتی آن تطابق داشته و یک وب‌سایت کاملا اختصاصی باشد. به‌این‌ترتیب همه افراد حاضر در خبرگزاری مانند خبرنگاران، سردبیران، نویسندگان، عکاسان و مدیران می‌توانند کارهای خود را از طریق این پورتال انجام داده و حتی برای نامه‌نگاری‌های درون‌سازمانی نیز از آن استفاده کنند.

 

 • پورتال فروشگاهی

در کنار داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی، فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانند پورتال مخصوص خود را راه‌اندازی کنند. با استفاده از این پورتال امکان معرفی محصولات ساده‌تر شده و مشتریان نیز می‌توانند طی فرایند راحت‌تری خرید خود را انجام دهند.

 

 • پورتال سازمانی

سازمان‌های مختلف بسته به جایگاه و وظایفی که دارند می‌توانند از امکانات مختلفی برای طراحی سایت پورتال سازمانی استفاده کنند. این کار می‌تواند منجر به ایجاد یک ارتباط موثر میان اعضای مختلف سازمان شده و به آن‌ها در انجام بهتر کارهای خود کمک کند. در پورتال سازمانی می‌توان امکانات مختلفی مانند بنرهای تبلیغاتی، نظر دهی، تالارهای گفتگو، پرداخت الکترونیکی، اخبار، تقویم و ساعت را قرار داد.

 

 • پورتال دانشگاهی

همه دانشگاه‌ها برای اینکه بتوانند به‌راحتی دانشجویان را مدیریت کرده و به مسائل مختلف آن‌ها رسیدگی کنند؛ نیاز به طراحی سایت پورتال دارند. با این کار می‌توان یک فضای اختصاصی را برای کارمندان، استادان و دانشجویان ایجاد کرده و به آن‌ها امکان داد که بتوانند اطلاعات موردنیاز خود را از این طریق دریافت کنند.

 

سئو و بهینه سازی سایت

 • 16
 • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر