چگونه اینستاگرام خود را آنالیز کنیم؟

تاریخ انتشار خبر : 1399 بهمن 12

چگونه اینستاگرام خود را آنالیز کنیم؟

اگر دوست دارید از ابزارهای تجزیه و تحلیل اینستاگرام استفاده کرده و به کمک آن‌ها داده‌های حساب خود را بررسی کنید، نیاز به یک حساب تجاری دارید. پس از تبدیل حساب کاربری خود می‌توانید از ابزارهای بومی اسنستاگرام برای بررسی وضعیت حساب خود استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

- در برنامه وارد پروفایل خود شوید.

- روی علامت سه خطی موجود در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید.

- در منوی باز شده روی گزینه insight کلیک کنید.

  • نمای کلی پیج خود، محتواهای تولید شده، فعالیت‌ها و آمارهای مربوط به مخاطبین خود را مشاهده کنید.

 

آنالیز اینستاگرام

 

شما می‌توانید با ضربه زدن بر روی لینک view insight در زیر هریک از آمارهای ارائه شده، جزییات مربوط به پست‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنید. داده‌های Discovery نیز برای ردیابی هشتگ‌ها و بررسی میزان تاثیرگذاری آن‌ها طراحی شده‌اند. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که آیا هشتگ‌ها برای یافتن شما توسط مخاطبین و جلب آن‌ها مفید هستند یا خیر.

 

تجزیه و تحلیل اینستاگرام

 

شرکت ایده پویا در کنار بخش تخصصی طراحی سایت و برنامه نویسی وب سایت، خدمات سئو سایت و بازاریابی اینترنتی خود را نیز با استفاده از نیروهای متخصص در این زمینه انجام می دهد.


 

نحوه دسترسی به تجزیه و تحلیل اینستاگرام در دسکتاپ

شما می‌توانید از طریق کامپیوتر رومیزی خود نیز پیج اینستاگرام خود را تجزیه و تحلیل کنید. این کار شاید برای افرادی که چندان به کار آنالیزی با گوشی علاقه‌ای ندارند، بسیار مناسب است. در این مقاله دو روش ساده برای این کار را به شما معرفی می‌کنیم. به کمک دو ابزار creator studio و Hootsuite می‌توانید این کار را انجام دهید.

- نصب Instagram Insight روی دسکتاپ از طریق Creator Studio

برای این کار باید وارد برنامه Facebooke’s Creator Studio شده و روی نماد اینستاگرام در نوار بالایی کلیک کنید. پس از آن روی Insights در نوار کناری سمت چپ کلیک کرده و فعالیت خود یا آمار مخاطبین را در 7 روز گذشته بررسی کنید. اگر نیاز به دسترسی به آماری بیش از 7 روز دارید، بهتر است از ابزار آنالیز اینستاگرام دسکتاپ Hootsuite استفاده کنید.

 

Instagram Insight روی دسکتاپ

 

نصب Instagram Insight روی دسکتاپ

 

 

- تجزیه و تحلیل اینستاگرام در دسکتاپ با ابزار Hootsuite

وارد داشبورد Hootsuite خود شده و روی گزینه Analytics در نوار کناری کلیک کنید.

 

- تجزیه و تحلیل اینستاگرام در دسکتاپ با ابزار Hootsuite

 

پس از آن نمای کلی اینستاگرام خود را انتخاب کنید. (برای آن که نماد کلی اینستاگرام شما در داشبورد برنامه وجود داشته باشد، باید حساب کاربری خود را ایجاد کنید.)

 

تجزیه و تحلیل اینستاگرام در دسکتاپ  Hootsuite

محدوده موردنظر برای تاریخ را انتخاب کرده و معیارهای خود را جست و جو کنید. گزارش‌های موجود را دریافت کرده و بر اساس آن‌ها برای پیشرفت خود برنامه ریزی کنید.

  

مهم‌ترین معیارها برای ارزیابی اینستاگرام کدام است؟

ابزارهای آنالیز اینستاگرام موضوعات زیادی را بررسی کرده و نتایج آن‌ها را به شما نشان می‌دهند. اما موضوع مهم اینجا است که شما باید به کدام یک از این داده‌ها توجه بیشتری داشته باشید. به همین دلیل در این بخش سعی داریم مهم‌ترین معیارها را بیان کنیم تا شما در برخورد با داده‌های این ابزارها نگران نشده و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

 

نرخ تعامل

چگونگی محاسبه نرخ تعامل به صورت زیر است.

میانگین نرخ تعامل برای همه پست‌ها = (تعاملات پست‌ها (لایک‌ها و نظرات) ÷ تعداد کل دنبال کنندگان (یا تعداد بازدید‌ها) * 100)

این معیار را می‌توان بهترین ارزیابی برای تعیین مقدار محبوبیت پست شما و بررسی عملکرد شما در برخورد با مخاطب دانست. توجه داشته باشید که با افزایش تعداد دنبال کنندگان این درصد افت می‌کند. تقریبا همه ابزارهای تجزیه و تحلیل اینستاگرام نرخ تعامل را برای حساب شما و بعضا برای تک تک پست‌ها به صورت جداگانه حساب می‌کنند. البته برخی از کارشناسان معتقدند بهتر است تعداد دنبال کنندگان در این فرمول را با تعداد impression جایگزین کنید. بنابراین ممکن است عددی که ابزارهای مختلف به شما می‌دهند متفاوت باشند.

 

میزان افزایش دنبال کنندگان

نحوه محاسبه نرخ افزایش دنبال کنندگان به صورت زیر است.

(اختلاف تعداد دنبال کنندگان قبلی و فعلی ÷ تعداد قبلی دنبال کنندگان) *100

اگر نرخ رشد دنبال کنندگان را به مرور ارزیابی نکنید، این معیار عملا بی فایده است. چرا که شما نمی‌توانید میزان افزایش محبوبیت خود را بررسی کنید. با استفاده از این معیار می‌توانید میزان رشد ماهانه خود را بررسی کرده و با تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف این روند رو به رشد را ادامه دهید.

 طراحی وب سایت

 

ترافیک مراجعه به وبسایت

اگر علاوه بر پیج اینستاگرام صاحب یک وبسایت نیز هستید، این معیار به درد شما خواهد خورد. این معیار نشان می‌دهد که چه تعداد از دنبال کنندگان شما بر روی لینک وبسایت کلیک کرده و از این طریق وارد آن شده‌اند. به طور کلی سه مکان اصلی برای قرار دادن لینک وبسایت در صفحه اینستاگرام وجود دارد. ابزارهای تجزیه و تحلیل آمار کلیک مخاطبین را برای هر سه مکان به صورت جداگانه به شما نشان می‌دهند. درباره این سه مکان در ادامه کمی بیشتر توضیح می‌دهیم.

- تعداد افرادی که بر روی لینک موجود در بیوگرافی اینستاگرام کلیک کرده‌اند.

- تعداد افرادی که از طریق استوری وارد وبسایت شده‌اند.

- استفاده از پارامترهای utm در لینک‌ها (پارامترهای utm نشاندهنده تعداد افرادی است که لینک را در مرورگر خود کپی کرده، آن را برای دوستان خود ارسال کرده‌اند یا از طریق تبلیغ صفحه در صفحات اینفلوئنسرها وارد وبسایت شده‌اند، است.)

 ترافیک مراجعه به وبسایت

 

عملکرد هشتگ

توجه کنید که در اینستاگرام استفاده از هشتگ‌ها مناسب‌ترین، ارزان‌ترین و کارامدترین شیوه برای جذب مخاطبین جدید است. تجزیه و تحلیل هشتگ اینستاگرام به شما برای ایجاد هشتگ‌های جدید کمک می‌کند. به این ترتیب محتواهای جدید شما توسط مخاطبین بیشتری دیده می‌شوند و صفحه شما زودتر به یک صفحه محبوب تبدیل می‌شود.

 

معیارهای بررسی مخاطبین

جمعیت شناسی

بیشتر ابزارهای آنالیز اینستاگرام به شما یک نمای کلی از جنسیت، سن و موقعیت مخاطبانتان می‌دهند. اهیمت این اطلاعات را دست کم نگیرید. از طریق آن‌ها شما می‌توانید بازار هدف خود را مشخص کرده و به طور خاص برای خریداران یا مخاطبین اصلی خود محتوا تولید کنید. به علاوه شما با شناخت مخاطب می‌توانید استراتژی روشن‌تری ایجاد کرده و با قدرت و سرعت بیشتری در مسیر پیشرفت حرکت کنید.

یک نکته: آمارها نشان می‌دهد که علاوه بر اطلاعات جمعیت شناختی، رفتار مخاطبین نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. منظور از آمارهای رفتاری آمارهایی است که نشان می‌دهد مخاطبین شما بیشتر در چه زمانی به صفحه شما مراجعه می‌کنند. بنابراین می‌توانید بهترین زمان‌ها برای ارسال پست را تشخیص داده و از نظر الگوریتم‌های اینستاگرام نیز صفحه خود را بهبود دهید.

 

معیارهای ارسال پست

نرخ تعامل پست

نحوه محاسبه نرخ تعامل به ازای هر پست = میزان تعاملات پست ÷ تعداد کل دنبال کنندگان یا بازدیدها *100

تعاملات اینستاگرام شامل لایک، کامنت و ذخیره پست‌ها به منزله نان شب شما در اینستاگرام است. بنابراین باید بررسی آن‌ها را جدی بگیرید. برخی از کارشناسان معتقدند که کامنت‌ها و نظرات بر لایک‌ها مقدم هستند. زیرا نظرات نشان می‌دهد که کاربران علاقه بیشتری به مطالب شما داشته و برای آن وقت می‌گذارند.

 

ارسال نظر

نحوه محاسبه میزان نظرات پست = تعاملات پست ÷ تعداد دنبال کنندگان یا تعداد بازدیدها * 100

به طور کلی قرار دادن پست و لایک کردن آن توسط مخاطبین کار چندان دشواری نیست. آنچه بیشتر اهمیت دارد جلب نظر مخاطبین و تلاش برای دریافت نظر از آن‌ها است. اگر قصد دارید مخاطبینی وفادار برای صفحه خود بسازید و روابط خود را با آن‌ها تقویت کنید، برای بهبود نرخ ارسال نظر اهمیت ویژه‌ای قائل شوید.

توجه کنید که ارسال نظر توسط مخاطبین به شما نشان می‌دهد احساس آن‌ها نسبت به پست‌های شما چگونه است. بنابراین دریافت بازخورد از مخاطبین می‌تواند کمک ویژه‌ای به پیشرفت تجارت شما در اینستاگرام کند.

 تعامل در اینستاگرام

 

تعداد کل ارسال پست شما به کاربران اینستاگرام

تعداد بازدیدهایی که یک استوری یا پست کسب می‌کند، می‌تواند نشان دهد که آیا مخاطبین شما از محتوای تولید شده راضی هستند یا خیر؟ آیا از هشتگ‌های درستی استفاده کرده‌اید؟ آیا تبلیغات شما موثر بوده یا بهتر است به فکر تبلیغ در صفحات پربازدیدتر بیفتید؟

 

تعداد کل حساب‌های منحصر به فردی که پست شما را دیده‌اند.

توجه کنید که تعداد بازدیدهای شما می‌تواند فراتر از تعداد دنبال کنندگانتان باشد. هرچه محتوایی که تولید می‌کنید جذاب‌تر بوده و مخاطبین را بیشتر درگیر کند، پست شما توسط افراد بیشتری دیده می‌شود. به این ترتیب اینستاگرام خود به رشد صفحه شما کمک خواهد کرد.

 

معیارهای بررسی استوری‌ها

نرخ تعامل استوری‌ها

نحوه محاسبه نرخ تعامل استوری‌ها به صورت زیر است.

کل اقدامات ÷ کل حساب‌های منحصر به فردی که استوری را دیده‌اند * 100

برای اندازه گیری نرخ تعامل استوری می‌توانید تعداد پاسخ‌ها، بازدیدهای صفحه و تعداد کلیک‌ها بر روی صفحات و لینک‌های تگ شده بر روی استوری را بررسی کنید. این آمارها تعاملات مثبتی است که به شما می‌گوید که آیا در مسیر درستی هستید یا خیر.

 

تعداد کلیک بر روی کلیدهای ناوبری

استوری اینستاگرام یکی از جاهایی است که بازاریابان می‌توانند بازخوردهای منفی آن‌ها را نیز بررسی کنند. شما می‌توانید از طریق ابزارهای آنالیز اینستاگرام آمار مسائل زیر را به طور دقیق بررسی کنید.

- تعداد برگشت به استوری (اینکه مخاطبین قصد دارند دوباره استوری را تماشا کنند؟ سرعت بازگشت مخاطبین به استوری شما چقدر است؟)

- تعداد گذشتن از استوری (اینکه چه تعداد از مخاطبین برای پرش از استوری شما بر روی آن کلیک می‌کنند؟ آیا محتوای استوری خسته کننده است؟)

- تعداد گذشتن از صفحه شما (اینکه چه تعدادی از مخاطبین بدون دیدن حتی یک برگ از استوری‌ها از آن‌ها گذشته و به استوری بعدی مراجعه می‌کنند.)

- خارج شدن (چه تعدادی از مخاطبین پس از تماشای استوری از برنامه خارج شده و به سراغ گزینه‌های دیگری می‌روند)

بررسی این بازخوردها یک راه حل عالی برای سنجش رفتار مخاطب و میزان محبوبیت شما است. چرا که به طور دقیقی همه رفتارهای مخاطبین را زیر ذره بین گرفته و همه جزییات را به شما نشان می‌دهد.

 معیارهای تبلیغات اینستاگرام

 

معیارهای تبلیغات اینستاگرام

نرخ کلیک

نحوه محاسبه نرخ کلیک تبلیغات به صورت زیر است:

تعداد کلیک ÷ تعداد برداشت‌ها * 100

این آمار می‌تواند میزان تاثیرگذاری تبلیغات در جلب توجه مخاطب را نشان دهد. نرخ پایین کلیک به این معنا است که دعوت شما برای تماشای سایت چندان قانع کننده نبوده است. بنابراین بهتر است به دنبال راهی برای افزایش اثرگذاری تبلیغات و جذاب‌تر کردن آن‌ها باشید.

 

نرخ تبدیل

برای بسیاری از برندهای تجاری معروف، افزایش نرخ تبدیل یک هدف نهایی است. اگر شما می‌خواهید محصول خود را بفروشید، مخاطبین را به ثبت نام در یک پیش فروش دعوت کنید یا آدرس ایمیل آن‌ها را دریافت کنید،باید مطمئن شوید که صفحه فرود اینستاگرام با آن چیزی که می‌خواهید همسو است. بنابراین باید بر روی تبدیل بازدیدها به اهدافتان کار کنید.

 

با استفاده از ابزارهای آنالیز اینستاگرام می‌توانید هدف‌های خود را ارزیابی کنید و بررسی کنید که آیا به آنچه می‌خواستید رسیده‌اید. خوشبختانه این ابزارها نیز طی چند سال اخیر پیشرفت داشته و قابل اعتمادتر شده‌اند. به علاوه خود را با قوانین جدید وفق داده و تجاوز به حریم خصوصی افراد را جزء خط قرمزهای خود قرار داده‌اند.

 

سئو و بهینه سازی سایت

 

  • 47
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر