تاثیر HTTPS بر سئو سایت

تاریخ انتشار خبر : 1395 مرداد 10

تاثیر HTTPS بر سئو سایت

 

یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه رتبه‌بندی سایت‌های مختلف، امنیت وب‌ سایت است؛ این کار نیازمند استفاده از روش‌های مختلفی است که بتوانند بیشترین سطح امنیت را برای اطلاعات ما و کاربران در دنیای اینترنت فراهم کنند. HTTPS یکی از پروتکل‌های ارسال اطلاعات است که آن‌ها را در یک بستر ایمن منتقل می‌کند.

اهمیت HTTPS تاثیر بر سئو سایت بر کسی پوشیده نیست؛ در بسیاری از موارد گوگل این فاکتور را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معیارها برای رتبه‌بندی سایت‌ها معرفی کرده است. زیرا امنیت بالای سایت باعث بهبود تجربه کاربری شده و درنتیجه می‌تواند به‌طور مستقیم بر روی رتبه‌بندی تاثیر بگذارد. این موضوع به‌ویژه در رابطه با سایت‌هایی که دارای درگاه‌های پرداخت هستند و یا اطلاعات شخصی کاربران را دریافت می‌کنند؛ بسیار اهمیت دارد.

 

اهمیت تگ‌های HTML در طراحی سایت

این تگ ها برای متمایز کردن سرتیترهای نوشته از متن در طراحی سایت کاربرد دارد. از دیگر نام هایی که این سرتیترها بدان مشهورند می تواند به سرتیتر هدر یا h1,h2 و... اشاره کرد؛ البته در این میان مهم ترین تگ های HTML، سرتیتر h1 و کم اهمیت ترین آن h6 است، در کد نویسی سایت نیز باید حتما ترتیب استفاده از تگ های html  را به درستی رعایت کرد. این موضوع به دلیل این است که اگر به عنوان مثال پس از h1 از h3 استفاده شود بر سئو سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت. همان طور که متوجه شدید استفاده از سرتیتر h1 از اهمیت بسیار زیادی برخورددار است و لازم است هر صفحه یکی از آنها را داشته باشد.

 

تاثیر HTTPS بر سئو سایت

 

سئو و بهینه سازی وبسایت با استفاده از HTTPS 

در استفاده از پروتکل HTTPS تاثیر بر سئو سایت می توان در مورد این پروتکل و مزایای آن به افزای امنیت سایت اشاره کرد که در نتیجه شاهد بهبود رتبه بندی سایت در موتورهای جستجوگر خواهید بود. با وجود اینکه برخی تصور می کنند از بانک ها، سایت های خدماتی و... از این پروتکل استفاده کنند امنیت بیشتری خواهند داشت ولی برای بقیه سایت ها دارای محتواهای مختلفی نیز هستند استفاده از HTTPS در جهت بالا بردن امنیت سایت موثر عمل می کند.

تگ های HTML کاربردهای زیادی دارد. یکی از این کاربردهای تگ های HTML، تاثیر آن بر سئو و بهینه سازی وبسایت می باشد و چند هدف را دنبال می کند، از جمله این مورد، موتورهای جستجو ارتباط موضوعی میان تگ ها را با متن را بررسی می کنند، گوگل برای اینکه تعیین کند چند درصد از کلمات کلیدی وب سایتی استفاده کرده به بررسی سرتیترها می پردازد و یا میزان استفاده از آنها را در متن مقایسه می کند. همان طور که گفته شد مهم ترین تگ HTML تگ h1 است و نباید اهمیت آن را نادیده گرفت، موتورهای جستجو میزان استفاده از این تگ در کلمات بکاررفته در آن را به شدت دنبال می کنند  و باید در این تگ اطلاعات مختصری از صفحه را گنجانیده باشند.

از دلایل دیگر تگ های HTML و تاثیر آن بر سئو و بهینه سازی وبسایت می توان به رابطه مستقیم تگ های html و دید خوبی اشاره کرد که درک بهتری از  مطالب موجود در وب سایت به بازدیدکننده می دهند؛ بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع می توان به تاثیر آن در سئو و بهینه سازی وب سایت دست یافت؛ البته لازم است با تگ های html این موارد را انجام نداد، از جمله آنها را با کلمات کلیدی انباشته نکنید استفاده بیش از اندازه از این تگ ها در سئو سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

همچنین از تگ های html تکراری در صفحات مختلف استفاده نکنید چرا که این استفاده بیش از اندازه باعث خواهد شد گوگل نسبت به سایت مورد نظر بی اعتماد شود. یکی دیگر از موارد HTTPS تاثیر بر سئو سایت اینکه متن هاییی که در صفحه از دید کاربران پنهان می باشد بر سئو سایت تاثیر منفی خواهد گذاشت، بنابراین لازم است از سرتیترها و تگ های html استفاده درستی کنید تا در زمینه HTTPS تاثیر بر سئو سایت موثر عمل کند.

 

مزیت‌ استفاده از HTTPS

 

مزیت‌های استفاده از HTTPS

هرچند که اجباری برای استفاده از پروتکل‌های HTTPS وجود ندارد؛ اما مرورگر گوگل کروم، وب‌سایت‌هایی را که فاقد این پروتکل هستند، با استفاده از یک علامت خاص نشان می‌دهد. همچنین عبارت Not Secure نیز در کنار لینک URL آن‌ها نقش می‌بندد که نشان‌دهنده عدم رعایت پروتکل‌های امنیتی است.

مهم‌ترین مزیت‌های HTTPS تاثیر آن بر سئوی سایت عبارت‌اند از:

  • جلب اعتماد کاربران

هرچند بسیاری از افراد با این پروتکل آشنایی نداشته و حتی به آن اهمیتی نمی‌دهند؛ اما افرادی هستند که با حساسیت اجرای این پروتکل را در وب‌سایت‌های مختلف دنبال می‌کنند. به‌ویژه در سال‌های اخیر و با ظهور وب‌سایت‌های کلاه‌بردار، تاکید بر استفاده از https در کنار URL سایت بسیار افزایش یافته و کاربران درباره آن حساس شده‌اند. به همین دلیل رعایت این پروتکل می‌تواند شما را به‌عنوان یک سایت ایمن به کاربران معرفی کرده و اعتماد آن‌ها را جلب کند.

 

  • امنیت اطلاعات ارسال‌شده

در پروتکل HTTPS اطلاعات به‌صورت رمزنگاری‌شده ارسال و دریافت می‌شوند؛ درنتیجه اگر هکری موفق به هک کردن سایت شده و یا شنودی در این میان انجام گرفت، این اطلاعات به‌سادگی قابل‌خواندن نخواهند بود. زیرا برای اطلاع از محتواهای رمزنگاری‌شده، نیاز به کلید رمزنگاری است. در کنار این‌ها زمانی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنید؛ گوگل مطمئن خواهد شد که کاربران با ورود به صفحه شما، به‌جای دیگری هدایت نشده و دقیقا همان اطلاعاتی برای آن‌ها نمایش داده می‌شود که سرور سایت ارائه می‌دهد.

 

  • تاثیر HTTPS بر سئو سایت

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های HTTPS، تاثیرگذاری بر روی سئو سایت است؛ اجرای این پروتکل از راه‌های مختلفی می‌تواند رتبه سایت شما را افزایش داده و به‌این‌ترتیب پیمودن مراحل سئو و بهینه‌سازی را برای شما آسان‌تر کند. نخستین گام برای کسب رتبه از این طریق، نشانه‌گذاری وب‌سایت به‌عنوان یک سایت ایمن در گوگل است.

در کنار این‌ها اجرای پروتکل HTTPS باعث تاثیرگذاری سرعت سایت می‌شود که امروزه به یکی از مهم‌ترین معیارهای گوگل در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها تبدیل شده است. البته باید دقت کنید که اجرای HTTPS به دلیل نیاز به منابع بیشتر، ممکن است سرعت سایت شما را کاهش دهد؛ به همین دلیل از فناوری‌های جدیدی مانند SPDY برای افزایش سرعت استفاده می‌شود.

 

  • تکمیل اطلاعات در زمان تحلیل سایت

زمانی که می‌خواهید رتبه سایت خود را با استفاده از ابزاری مانند Google Analytics بررسی کنید؛ نیاز به اطلاعات بسیار جزئی از هر بخش سایت دارید تا بتوانید به‌درستی ایرادهای موجود را برطرف کنید. استفاده از پروتکل HTTPS باعث می‌شود که این ابزارهای تحلیلی، فهرست کامل‌تری از معیارهای سنجش رتبه را در اختیار شما قرار دهند که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود رتبه وب‌سایت خود استفاده کنید.

 

در زمان انتقال از HTTP به HTTPS باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هرچند گوگل اعلام کرده که برنامه برای HTTPS تاثیر بر سئو سایت ندارد و قرار نیست که از سهم این معیار در رتبه‌بندی سایت‌ها بکاهد؛ اما ممکن است که انتقال غیراصولی میان این دو مسیر، بر روی ترافیک وب‌سایت شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین باید پیش از هر کاری این تغییر در پروتکل را به گوگل اطلاع داده و اجازه پایش آن را برای ربات‌ها صادر کنید. دقت کنید که باید تمامی این فرایندها را به یک متخصص بسپارید تا مطمئن شوید که این تغییر، نشانه‌های مثبتی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

 

شرکت طراحی سایت

  • 2
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر