برای

برای مزون لباس کدام‌یک ضروری‌تر است؛ وب‌سایت یا پیج اینستاگرامی؟

برای مزون لباس کدام‌یک ضروری‌تر است؛ وب‌سایت یا پیج اینستاگرامی؟

تاریخ انتشار خبر : 1401 مهر 12

برای مزون لباس کدام‌یک ضروری‌تر است؛ وب‌سایت یا پیج اینستاگرامی؟

پیشرفت تکنولوژی و شیوع کرونا دو عامل مهمی بودند که مردم را هرچه بیشتر و سریع‌تر به سمت خرید از فروشگاه‌های آنلاین سوق دادند. بنابراین، بسیاری افراد در هنگام راه‌اندازی یا توسعه کسب‌وکار خود به گزینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال فکر می‌کنند. برخی دیگر نیز از این فرصت برای کاهش سرمایه اولیه خود بهره گرفته و بدون اجاره یا خرید مغازه و مزون، از فروشگاه‌های آنلاین خود کسب درآمد می‌کنند. اولین گزینه‌هایی که برای راه‌اندازی یک مزون لباس آنلاین در ایران مدنظر قرار می‌گیرند، اینستاگرام و وب‌سایت‌ها هستند.

بسیاری افراد معتقدند که اینستاگرام بهترین پلتفرم موجود برای فروش لباس و پوشاک است. برخی دیگر نیز موفقیت را در مزون‌هایی می‌بینند که از یک وب‌سایت با طراحی و SEO مطلوب برخوردار هستند. اما تفکر کدام دسته درست‌تر است؟ شاید هیچ‌کدام! لحظه‌ای برای شناسایی هدف اصلی که در پشت تلاش‌های بازاریابی دیجیتال خود دارید، وقت بگذارید. سپس با ما همراه شوید تا بفهمید که آیا برای مزون لباس خود نیاز به راه‌اندازی یک وب‌سایت یا ایجاد پیج اینستاگرامی دارید یا خیر؟!

بازاریابی در اینستاگرام 

چرا اینستاگرام برای بازاریابی مزون لباس مهم است؟

پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری در بازار آنلاین جهانی برای صنعت مد، تا سال 2023 به 872 میلیارد دلار افزایش یابد و 74 درصد از مصرف‌کنندگان جهت تصمیم‌گیری برای خرید، به شبکه‌های اجتماعی متکی باشند. به‌این‌ترتیب، تمرکز صنعت مد بر سبک زندگی، زیبایی‌شناسی و فرهنگ فرصتی مطلوب برای بازاریابان ایجاد می‌کند تا از پلتفرم‌های اجتماعی برای رشد بیشتر، افزایش وفاداری مشتریان و هدایت ترافیک بیشتر به سایت خود استفاده کنند.

فروشگاه‌ها و مزون‌های زیادی در جهان وجود دارند که قدرت بازاریابی پلتفرم‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را ثابت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، ASOS یک فروشگاه آنلاین معروف است که 10 میلیون فالور در اینستاگرام، 6.7 میلیون دنبال کننده در فیس‌بوک و یک‌میلیون دیگر در توییتر دارد. این غول مد بریتانیایی با بیش از 2.7 میلیارد یورو درآمد، بخش مهمی از موفقیت و درآمد خود را مدیون بازاریابی در این پلتفرم‌ها می‌داند.

 

مزایای استفاده از اینستاگرام در بازاریابی دیجیتال

بازاریابی از طریق سوشال مدیا را امروزه می‌توان به‌عنوان یکی از استانداردهای دیجیتال مارکتینگ در صنعت مد معرفی کرد. استفاده از این فضای آنلاین به شما اطمینان می‌دهد که با رقبای خود همگام هستید. ایجاد یک پیج اینستا و استفاده از یک استراتژی جامع برای مزون لباس آنلاین، مزایای زیر را برای شما به ارمغان می‌آورد:

 • آگاهی از نام تجاری و برند شما را افزایش می‌دهد.

پیشنهاد ما به شما این است که حتی اگر از سوشال مدیا و پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام برای فروش مستقیم محصولات خود استفاده نمی‌کنید، بازهم در اینستاگرام حضور داشته باشید. این امر برای آگاهی از برند و افزایش خلق یا حفظ مشتریان وفادار عالی است.

 

 • با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنید.

از ویژگی‌های یک کسب‌وکار موفق، افزایش وفاداری مشتریان از طریق ایجاد ارتباط نزدیک‌تر با آن‌ها است. زیرا مصرف‌کنندگان امروز، انتظار دارند که فردیت آن‌ها بهتر مورد توجه قرار بگیرد. به‌روز نگه‌داشتن پیج از نظر ترندها و بر عهده گرفتن رهبری فکری مرتبط با مد از طریق معرفی و پیشنهاد به‌روزترین استایل‌ها نیز نوعی تعامل است که مخاطبان و مشتریان مشتاق و وفادار برای مزون لباس شما ایجاد می‌کنند. اهمیت دادن پیج شما به ترندها، ارزش نام تجاری شما را در ذهن مخاطبان برجسته‌تر می‌سازد.

 

 • خدمات‌رسانی فروشگاه شما به مشتریان بهبود پیدا می‌کند.

اگر مشتریان شما در اینستاگرام نیز فعال باشند، ممکن است ترجیح دهند با پشتیبانی شما در این پلتفرم ارتباط برقرار کنند. بنابراین، فعال کردن یک پیج اینستاگرام برای برقراری ارتباط با تیم شما، خدمات برتری را به مشتریان ارائه می‌دهد و به نفع تصویر برند و بازخورد مثبت مشتری می‌شود.

 

بازاریابی پیج اینستاگرامی

 

 • می‌توانید از کمپین‌های تبلیغاتی متنوع‌تری استفاده کنید.

همان‌طور که می‌دانید، اینستاگرام به‌عنوان یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌های شبکه اجتماعی شناخته می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید بسیاری از مشتریان بالقوه مزون لباس خود را در اینستاگرام پیدا کنید. در سال‌های اخیر شکل‌های مختلفی از کمپین‌های تبلیغاتی را در اینستاگرام دیده‌ایم که بسیاری از آن‌ها با پیاده‌سازی استراتژی مناسب و به کار بردن پیشنهادات انحصاری برای کاربران، به اهداف خود دست پیدا کرده‌اند.

 

 • ترافیک ورودی به سایت خود را افزایش دهید.

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از اینستاگرام، ایجاد یک پل میان دو کانال فروش مختلف است. اگر برای مزون خود یک وب‌سایت طراحی کرده‌اید، می‌توانید ترافیک ورودی آن را از طریق اینستاگرام افزایش دهید.

 

 • می‌توانید با یک پست یا استوری وایرال شوید.

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های اینستاگرام، امکان وایرال شدن در آن است. بسیاری از پیج‌های معروف و موفق در اینستاگرام در واقع موفقیت خود را مدیون وایرال شدن یک یا دو پست برتر خود هستند. این امر باعث می‌شود تبلیغات و پیشنهادات به سرعت گسترش پیدا کنند.

 

چند دلیل برای ساخت و راه‌اندازی یک وب‌سایت مزون لباس

67 درصد از کسب‌وکارها، یک وب‌سایت دارند. این تعداد در سال‌های آینده و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها بر روی دیجیتال مارکتینگ، به‌شدت افزایش خواهد یافت. فرقی ندارد که فروشگاه لباس شما عمدتاً به‌صورت آنلاین کار می‌کند یا تنها می‌خواهید گزینه‌های تجارت الکترونیک را به مزون لباس خود اضافه کنید؛ در هر دو صورت مهم است که یک وب‌سایت برای برقراری ارتباط با مشتریان بیشتر داشته باشید. اما چرا به‌جای پلتفرم‌های رایگان باید در یک وب‌سایت سرمایه‌گذاری کنید؟ زیرا:

 1. وب‌سایت می‌تواند اعتماد مشتریان بالقوه شما را جلب کند.

تعداد مشاغلی که تنها در اینستاگرام فعال هستند، مدتی است که در حال افزایش است. بسیاری افراد دوره‌های آنلاین می‌گذرانند و با ایجاد یک پیج اینستایی، فروشگاه لباس آنلاین خود را راه‌اندازی می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، اینستاگرام یک پلتفرم رایگان است که حدود 3.8 میلیارد نفر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

با توجه به رایگان بودن فعالیت و راه‌اندازی کسب‌وکار در این پلتفرم، هر کسی می‌تواند مزون لباس کوچک خود را در آن راه‌اندازی کند؛ اما از طرف دیگر، همین ویژگی باعث می‌شود مردم نسبت به اغلب پیج‌های فروشگاهی شک داشته باشند. رسانه‌های اجتماعی در واقع میدان مین کلاهبردارها و شرکت‌های مشکوک هستند که با پول کاربران ناپدید می‌شوند. این در حالی است که یک وب‌سایت حرفه‌ای به کاربران اطمینان خاطر بیشتری می‌دهد. به‌این‌ترتیب، مزون لباس شما می‌تواند از وب‌سایت برای نشان دادن سابقه، اعتبار و درنهایت قابل‌اعتماد بودن خود استفاده کند.

 

 1. وب‌سایت یکی از تنها پلتفرم‌هایی است که شما مالک آن هستید.

پیج اینستاگرام شما در واقع یک ملک اجاره‌ای است. به این معنی که شما کنترل 100 درصد بر روی هر چیزی که در آنجا اتفاق می‌افتد، ندارید. این پلتفرم قوانین خاص خود را دارد و به شما اجازه نمی‌دهد محتواهای خود را به هر شکلی که می‌خواهید منتشر کنید. این برخلاف امکاناتی است که وب‌سایت در اختیار شما و مزون لباستان قرار می‌دهد.

زمانی که یک وب‌سایت را راه‌اندازی می‌کنید، کنترل و مالکیت کامل بر همه بخش‌ها و محتواهای آن دارید. همچنین لازم نیست نگران الگوریتم‌های مزاحم باشید که دائماً تعداد افرادی که محتوای شما قادر به دسترسی به آن‌ها است را تغییر می‌دهند. جالب است بدانید که ایمیل یکی دیگر از تنها پلتفرم‌هایی است که در دیجیتال مارکتینگ می‌توانید مالک آن باشید. آمارها نشان می‌دهند که مشترکان ایمیل از نظر میزان تبدیل، 15 برابر بیشتر از فالورهای اینستاگرام و سایر پلتفرم‌های سوشال مدیا ارزشمند هستند.

 

 1. در طراحی وب‌سایت خود از آزادی خلاقانه برخوردار هستید.

اگر چشم‌انداز خاصی برای مزون لباس آنلاین خود دارید، سرمایه‌گذاری در طراحی وب سایت سفارشی بهترین حرکت روبه‌جلو برای شما است. برای مثال، نهایت تلاش شما برای بهبود پیج اینستاگرام می‌تواند اضافه کردن یک عکس زیبا و باکیفیت باشد، اما نمی‌توانید فرمت و نحوه نمایش آن‌ها را تغییر دهید. شما نمی‌توانید بیشتر از 150 کاراکتر به بیو (Bio) خود اضافه کنید. درنهایت، تنها یک لینک بیو به پیج شما اختصاص یافته است.

این در حالی است که ما دوست داریم حس متمایز بودن خود از سایر مزون‌های لباس را به مخاطبان منتقل کنیم. بهترین راه برای انجام این کار، ایجاد یک وب‌سایت است که برای طراحی بخش‌های مختلف و پیاده‌سازی ایده‌های خلاقانه به شما آزادی عمل کامل می‌دهد. این آزادی عمل فراتر از فونت‌ها، رنگ‌ها و سایر عناصر بصری است که می‌توانید انتخاب کنید. شما دقیقاً می‌توانید مشخص کنید که می‌خواهید مزون شما چگونه در صفحه‌نمایش مقابل چشمان مخاطبان ظاهر شود.

 

طراحی سایت مزون لباس

 

 1. وب‌سایت می‌تواند به‌عنوان «مرکز» کسب‌وکار آنلاین شما عمل کند.

وب‌سایت را می‌توانید به عنوان هسته مرکزی کسب‌وکار خود در نظر بگیرید. وب‌سایت مزون لباس دقیقاً همان جایی است که مردم می‌توانند از هر مکانی بدون مراجعه حضوری به فروشگاه، به آنجا بروند تا درباره فروشگاه و موجودی آن اطلاعات بیشتری کسب کنند. به‌این‌ترتیب، تصمیم می‌گیرند که آیا خرید از شما منطقی است یا خیر.

به همین دلیل، واضح است که اینستاگرام و سایر پلتفرم‌های سوشال مدیا زمانی بهترین هستند که از آن‌ها به‌عنوان یک ابزار بازاریابی حمایتی استفاده شوند. در واقع به‌جای اینکه از مردم بخواهید شما را در چندین پلتفرم دنبال کنند، بهتر است آن‌ها را به سمت وب‌سایت خود هدایت کنید.

 

 1. تبدیل‌ها معمولاً در وب‌سایت‌ها بیشتر از رسانه‌های اجتماعی است.

فراموش نکنید که هدف اصلی شما در تمام تلاش‌های بازاریابی دیجیتالی، تبدیل کردن مخاطبان به مشتری است. در واقع شما از روش‌ها تبلیغاتی و استراتژی‌های مختلف استفاده می‌کنید تا کاربران از مزون لباس شما خرید کنند. یکی از بهترین راه‌های بالا بردن نرخ تبدیل، استفاده از وب‌سایت است.

فراموش نکنید که تولید لید (lead) باکیفیت، مایه حیات کسب‌وکار آنلاین شما است. بدون لید، نمی‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید. زیرا هیچ مشتری برای ارائه خدمات نخواهید داشت. با یک وب‌سایت می‌توانید لیدها را به‌طور خودکار جذب کنید. زیرا وب‌سایت شما مانند یک فروشنده 24 ساعته برایتان کار می‌کند و برخلاف اینستاگرام، برای انجام فروش نیازی به حضور شما نیست.

 

 1. وب‌سایت‌ها امکان کنترل کامل بر تجارت الکترونیک را برای شما ایجاد می‌کنند.

اگرچه در اینستاگرام ویژگی‌های خرید معرفی شده‌اند، اما فاقد کنترل و انعطاف‌پذیری هستند که توسط وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک ارائه می‌شود. ابزارهایی مانند Shopify، WooCommerce (راه‌حل‌های تجارت الکترونیک وردپرس) و Squarespace مملو از ویژگی‌های مفیدی هستند که امکان سفارشی‌سازی تجربه خرید را ایجاد می‌کنند.

 

سخن پایانی

شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک فالور جدید اینستاگرامی، تمام پست‌های پیج شما را تماشا کند. چیزی که در اینستاگرام برای کاربران اهمیت دارد، محتوای باکیفیت است. در واقع پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام به‌صورت استراتژیک ساخته شده‌اند تا کاربران را در پلتفرم خودشان نگه‌دارند. به همین دلیل است که اینستاگرام افزودن لینک به پست‌ها، استوری‌ها، لایوها، ویدئوهای IGTV و سایر انواع محتوا را بسیار دشوار می‌کند.

 

طراحی سایت حرفه ای 

 

 • 28
 • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر