مزایا و معایب استفاده از کوتاه کننده لینک سایت

تاریخ انتشار خبر : 1403 فروردین 11

مزایا و معایب استفاده از کوتاه کننده لینک سایت

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سایت URL‌ها هستند که به وسیله آن، شما و وب‌سایتتان در معرض دید افراد قرار می‌گیرید. استفاده از لینک‌های بلند و نامفهوم علاوه بر ظاهر نازیبایی که دارند، ممکن است حفظ و یادآوری را برای افراد دشوار کنند. آدرس‌های بلند معمولا با خطا و اشتباهات تایپی همراه هستند که می‌تواند منجر به هدایت کاربر به صفحات نادرست شود.

خوشبختانه یک راه‌حل ساده برای رهایی از این آشفتگی وجود دارد. شما می‌توانید از سرویس‌های آنلاین کوتاه کننده لینک سایت استفاده کنید و از مزایای بی‌شمار لینک کوتاه‌شده بهره‌مند شوید. در این مطلب از شرکت سراحی سایت ایده‌پویا همراه ما باشید تا به شما بگوییم کوتاه کننده لینک چیست و چه مزایا و معایبی دارد. در ادامه نیز برخی از سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند را معرفی خواهیم کرد.

 

کوتاه کننده لینک چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

کوتاه کننده لینک وب سایت یک ابزار آنلاین است که به کاربران اجازه می‌دهد تا آدرس‌های اینترنتی بلند و پیچیده خود را به آدرس‌های کوتاه‌تر و ساده‌تر تبدیل کنند. این سرویس‌ها قابلیت ارائه آمار و تحلیل در مورد تعداد کلیک‌ها، منابع ترافیک، موقعیت جغرافیایی کاربران و ... را دارند.

برخی از سرویس‌های کوتاه کننده لینک به کاربران اجازه می‌دهند تا یک لینک کوتاه‌شده را شخصی‌سازی کرده و یک عبارت منحصربه‌فرد به عنوان آدرس لینک خود انتخاب کنند. شما می‌توانید لینک‌های کوتاه‌شده را به راحتی در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، ایمیل و سایر رسانه‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید. همچنین از طریق لینک کوتاه‌شده، باعث بهبود سئو و رتبه‌بندی سایت خود در موتورهای جستجو شوید.

 

بهترین شرکت طراحی سایت

چگونه می‌توان از کوتاه کننده لینک سایت استفاده کرد؟

برای استفاده از این سرویس، مراحل زیر را دنبال کنید:

1-    انتخاب سرویس آنلاین کوتاه کننده لینک

 ابتدا باید یک سرویس کوتاه کننده لینک را انتخاب کنید. برخی از سرویس‌های معروف عبارتند از:

بهترین کوتاه کننده لینک

  • Bitly
  • Bit.do
  • Ow.ly
  • TinyURL
  • Rebrandly
  • Yun
  • B2n


2- بعد از انتخاب سرویس، وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن آن شوید.

3- در قسمت مشخص‌شده برای وارد کردن لینک، آدرس اینترنتی مورد نظر خود را وارد کنید.

4- با فشردن دکمه "کوتاه کردن" یا عبارات مشابه آن، سرویس لینک شما تبدیل به یک آدرس کوتاه و منحصربه‌فرد می‌شود.

5- حال می‌توانید لینک کوتاه‌شده خود را در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و سایر رسانه‌های دیجیتال به اشتراک بگذارید.

6- در صورت نیاز، این لینک را در یادداشت‌های خود یا یک فایل متنی ذخیره کنید تا بعدا به آن دسترسی داشته باشید.

همان‌طور که گفته‌شد، برخی از سرویس‌ها امکان دسترسی به آمار و تحلیل در مورد لینک کوتاه‌شده را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید از این اطلاعات برای مانیتورینگ تعداد کلیک‌ها، منابع ترافیک و سایر اطلاعات مفید استفاده کنید.

طراحی سایت اختصاصی

کوتاه کننده لینک سایت

مزایای استفاده از لینک‌های کوتاه‌شده

1-    افزایش احتمال کلیک بر روی لینک

عنوان باید مفید، مختصر و جذاب باشد تا کاربران تشویق به کلیک بر روی لینک شوند. افزایش احتمال کلیک بر روی لینک‌های کوتاه‌شده، می‌تواند به عنوان یک استراتژی مهم در دستیابی به اهداف بازاریابی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد. یک لینک کوتاه به دلیل ظاهر موجه و جذابی که دارد، توجه بیشتری از کاربران را به خود جلب می‌کند. علاوه بر این، میزان تعامل کاربران با استفاده از این لینک‌ها بالا می‌رود؛ زیرا قابلیت اشتراک‌گذاری آن ساده است.

در این میان، اضافه کردن تصاویر جذاب به لینک کوتاه‌شده وب سایت یا استفاده از عباراتی مانند "خرید کنید"، "ثبت نام کنید"، "بیشتر بدانید" و ... می‌تواند انگیزه کاربران را برای کلیک بر روی لینک افزایش دهد. لازم است بدانید پس از ارسال لینک‌های کوتاهشده، پیگیری و به‌روزرسانی آن‌ با تحلیل نتایج و بازخوردهای کاربران، می‌تواند در بهبود استراتژی بازاریابی و افزایش احتمال کلیک کمک‌کننده باشد.

2-   حرفه‌ای به نظر می‌رسید

استفاده از لینک‌های کوتاه  شما را در زمینه بازاریابی و تبلیغات حرفه‌ای نشان می‌دهد. این لینک‌ها به دلیل طول کمتر و شکل زیبا و ساده‌تر، ظاهر حرفه‌ای‌تری دارند و این حس را به کاربر القا می‌کنند که شما حتی به جزئیات کوچک نیز توجه دارید.

با استفاده از سرویس‌های لینک کوتاه، می‌توانید پیگیری کنید که چند نفر بر روی لینک شما کلیک کرده‌اند، این افراد از کجا آمده‌اند و چه مدت روی لینک باقی مانده‌اند. بسیاری از سرویس‌های لینک کوتاه، امنیت بالایی را برای لینک‌های شما فراهم می‌کنند و مانع از سوء‌استفاده یا هجوم‌های سایبری می‌شوند.

3-  اشتراک‌گذاری راحت‌تر لینکهای کوتاه‌شده

اشتراک‌گذاری لینک‌های کوتاه‌شده بسیار آسان و سریع است. شما می‌توانید لینک کوتاه‌شده خود را در هر جایی که می‌خواهید مانند سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های مختلفی همچون فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، تلگرام و ... به اشتراک بگذارید. برای این کار، باید روی دکمه‌های اشتراک‌گذاری موجود در هر شبکه اجتماعی کلیک کرده و لینک کوتاه‌شده خود را وارد کنید.

شما همچنین می‌توانید این لینک‌ها را در ایمیل‌های خود به عنوان یک پیوند قرار دهید. بدین ترتیب، گیرندگان ایمیل شما به راحتی و با کلیک بر روی لینک می‌توانند به صفحه مورد نظر هدایت شوند. با ساختن یک کد QR نیز می‌توان لینک‌های کوتاه‌شده را به اشتراک گذاشت تا با اسکن آن، دسترسی به لینک شما فراهم شود. این روش به خصوص برای استفاده در محل‌های عمومی مثل فروشگاه‌ها بسیار مناسب است.

4-   به دست آوردن اطلاعات نسبی کاربر با لینکهای کوتاه شده

برخی از سرویس‌های کوتاه کننده لینک، اطلاعات نسبی در مورد کاربران لینک به شما ارائه می‌دهند. اطلاعاتی مانند تعداد کلیک‌ها، مکان جغرافیایی کاربران، جنسیت، علاقه‌مندی‌های آنان، دستگاه‌های استفاده‌شده و زمان‌های مختلف کلیک‌ بر روی لینک می‌توانند در تحلیل رفتار کاربران و برنامه‌ریزی بهینه برای تبلیغات کمک‌کننده باشند.

 

استفاده از کوتاه کننده لینک

معایب استفاده از کوتاه کننده لینک وب سایت

استفاده از کوتاه کننده‌های لینک‌ با اینکه مزایای زیادی دارد و بسیار محبوب است، اما معایبی را نیز به همراه دارد. برخی از معایب این سرویس‌ها عبارتند از:

1-    امنیت کمتر نسبت به لینک اصلی

بر اساس بسیاری از آمارها، احتمال هک شدن و مورد حمله قرار گرفتن در لینک‌های کوتاه، بیشتر از لینک‌های اصلی است. بسیاری از کاربران به دلیل عدم شفافیت لینک کوتاه‌شده، اعتماد کمتری به آن دارند؛ زیرا تصور می‌کنند که لینک کوتاه‌شده ممکن است آن‌ها را به یک صفحه مخرب با محتوای نامناسب منتقل کند. اغلب لینک‌های کوتاه‌شده، برای برخی از کاربران گمراه‌کننده هستند؛ زیرا آن‌ها نمی‌توانند پیش از کلیک بر روی لینک، محتوای واقعی آن را ببینند.

به طور کلی، نبود شفافیت و غیرقابل‌شناسایی بودن لینک اصلی، یکی از عیب‌های مهم کوتاه کننده لینک است. این لینک‌ها می‌توانند برای مخفی کردن لینک‌های مخرب یا حملات فیشینگ استفاده شوند. بسیاری از کاربران هم به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، ناخواسته روی آن‌ها کلیک می‌کنند. در این صورت در معرض خطر بدافزار یا سایر تهدیدهای امنیتی قرار می‌گیرند. البته با پنهان کردن URL اصلی می‌توان حملات فیشینگ را به حداقل رساند و ایجاد لینک‌های جعلی مهاجمان سایبری را دشوارتر کرد.

2-   دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران

 برخی از سرویس‌های کوتاه کننده لینک، اطلاعات شخصی کاربران را جمع‌آوری و ذخیره می‌کنند. این اطلاعات ممکن است برای تبلیغات یا فروش، در اختیار شرکت‌های دیگر قرار گیرد.

3-   از کار افتادن سرویس کوتاه کننده لینک

ممکن است به هر دلیلی سرویس کوتاه کننده لینک از کار بیفتد یا دچار اشکال شود. در این صورت به کسب و کار شما آسیب جدی وارد خواهد شد. معمولا غیرفعال شدن این سرویس‌های آنلاین به دلایل مختلفی مانند خطاهای فنی، تغییرات در سرویس، حملات سایبری، مشکلات در شبکه یا پایان یافتن خدمات سرویس کوتاه کننده لینک رخ می‌دهد.

خطاهای فنی می‌توانند به دلیل مشکلات در سرور، به‌روزرسانی نرم‌افزارها یا مشکلات شبکه باشند. ممکن است این سرویس آنلاین، سیاست‌ها، قوانین یا روش‌های عملکردی خود را تغییر داده باشد که موجب از کار افتادن لینک شما می‌شود. در برخی موارد نیز ممکن است سرویس کوتاه کننده لینک تصمیم به حذف یا غیرفعال کردن یکسری لینک‌های خاص بگیرد که در اثر آن، لینک‌های قبلی دچار اشکال می‌شوند یا به کلی از کار می‌افتند.

برای جلوگیری از غیرفعال شدن سرویس کوتاه‌کننده لینک، مطمئن شوید که از یک سرویس‌ قابل اعتماد و پایدار استفاده می‌کنید. سرویس‌هایی که منابع پشتیبانی و راه‌حل‌های جایگزین دارند تا در صورت بروز هر گونه مشکل، بتوانند به سرعت مشکل را رفع کنند.


لینک اصلی بهتر است یا لینک کوتاه شده؟

لینک‌های اصلی و لینک‌های کوتاه‌شده هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و بسته به موقعیت و نیاز شما می‌توانند برایتان مخرب یا مفید باشند. لینک اصلی شما را به طور مستقیم به صفحه یا منبع مورد نظر ارجاع می‌دهد و هیچ واسطه‌ای در میان نیست. این موضوع باعث می‌شود اطمینان بیشتری در مورد محتوای لینک داشته باشید.

با این حال، لینک‌های اصلی معمولاً طولانی بوده و اشتراک‌گذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها مشکل است. این لینک‌ها به دلیل طولانی بودن، قابل حفظ کردن نیستند و ممکن است برخی کاربران را  دچار سردرگمی کنند.


کلام آخر

در این مطلب از ایده‌پویا در مورد مزایا و معایب استفاده از سرویس‌های کوتاه کننده لینک صحبت کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، استفاده از این سرویس‌ها در کنار مزایایی که دارد، می‌تواند معایبی نیز به همراه داشته باشد. توصیه می‌شود حتما در انتخاب سرویس‌های کوتاه کننده لینک، دقت زیادی داشته باشید تا معایب این لینک‌ها به حداقل برسد و اثربخشی استفاده از آن‌ها افزایش یابد.

  • 25
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر