چگونه

چگونه با هوش مصنوعی، به عنوان یک طراح UX شروع کنیم؟

چگونه با هوش مصنوعی، به عنوان یک طراح UX شروع کنیم؟

تاریخ انتشار خبر : 1403 تیر 18

چگونه با هوش مصنوعی، به عنوان یک طراح UX شروع کنیم؟

معمولا امتحان کردن چیزهای جدید، سخت و طاقت‌فرسا است. غوطه‌ور شدن در دنیای هوش مصنوعی برای طراحی UX نیز، از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است در این زمینه برایتان سوال پیش بیاید که آیا یادگیری شیوه استفاده از هوش مصنوعی برای UX کاری ارزشمند است یا فقط وقت شما را می‌گیرد. (حتی ممکن است در مورد نحوه کار کردن با آن مطمئن نباشید و صادقانه بگویم، این منصفانه است). بسیار منطقی به نظر می‌آید اگر بخواهید قبل از شروع سفر یادگیری هوش مصنوعی خود، پاسخ این سوالات را دریافت کنید.

من با لیندسی دربی، مدیر طراحی در HubSpot که به طور منظم از هوش مصنوعی در کار خود استفاده می‌کند، صحبت کردم تا درباره چگونگی شروع با هوش مصنوعی برای طراحی UX اطلاعاتی به دست آورم. خبر خوب این است که او آموخته های زیادی برای به اشتراک گذاشتن با شما داشت؛ از مزایای استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی UX گرفته تا ابزارهای استثنایی و نکات فنی برای آغاز به کار. من اینجا هستم تا به شما کمک کنم که سفر هوش مصنوعی خود را ساده‌تر پیش ببرید.

 

بهترین شرکت طراحی سایت

مزایای استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی UX چیست؟

به گفته Derby، به دلایل مختلفی باید از هوش مصنوعی برای طراحی UX استفاده کنید. دربی می‌گوید: "از آنجایی که هوش مصنوعی در ساده‌سازی کارهای تکراری یا خسته‌کننده کمک‌کننده است، واقعا به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید وقت خود را صرف کارهایی می‌کنید که دوست دارید و این بیشتر تاثیرگذار خواهد بود. به جای اینکه زمان زیادی را به یک کار اختصاص دهید، با تقویت هوش مصنوعی می‌توانید کارها را سریع‌تر به پیش برده یا کارهای بی‌معنایی مانند توسعه محتوای مکان‌دار و مرتب‌سازی داده‌های تحقیقاتی را کاملا خودکار کنید."

یکی دیگر از دلایل قابل‌توجه برای اینکه طراحان UX یاد بگیرند از هوش مصنوعی استفاده کنند، ایجاد یک تجربه شخصی‌تر برای افرادی است که در سایت‌های آن‌ها قرار دارند. با کمک هوش مصنوعی، می‌توانید رفتار و اولویت‌های کاربر را برای ایجاد تجربیات شخصی‌سازی‌شده کاربر، مانند تطبیق محتوا، طرح‌بندی و حتی ویژگی‌ها تجزیه و تحلیل کنید.

من به ویژه در مورد چشم‌انداز استفاده از هوش مصنوعی برای این منظور، مشتاق هستم. زیرا فرصت بزرگی برای ایجاد محصولات دیجیتالی با قابلیت دسترسی بیشتر و فراگیرتر در این راه وجود دارد. (در صورتی که قبلا این کار را انجام نداده‌اید، توصیه می‌کنم این چک لیست مفید را برای دسترسی به وب بررسی کنید.) 

بیشتر بخوانید: تاثیر UX بر سئو سایت

استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی UX

دلایل دیگری نیز وجود دارد که طراحان باید هوش مصنوعی را برای طراحی UX یاد بگیرند. به نظر من، دو نکته برجسته شامل فرصت ساده‌سازی تصمیم‌گیری مبتنی بر داده و افزایش قابلیت استفاده است. اجازه دهید منظور خود را بهتر بیان کنم.

احتمالا از قبل با اهمیت تصمیم‌گیری مبتنی بر داده آشنا شده‌اید. مک کینزی گزارش می‌دهد که شرکت‌های مبتنی بر داده، 23 برابر بیشتر احتمال دارد که مشتریان را به خود جذب کنند. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید در کسب و کارتان موفق شوید، داده‌محور بودن امری ضروری است.

اینجاست که هوش مصنوعی وارد عمل می‌شود. با کمک هوش مصنوعی، طراحان UX  به طور موثرتری می‌توانند بازخوردها و داده‌های کاربر را تجزیه و تحلیل کنند. چرا که به دانش لازم برای اتخاذ تصمیمات طراحی که با انتظارات کاربر مطابقت داشته یا حتی فراتر از آن باشد، مجهز هستند. 

در نهایت، فاکتور کاربردپذیری وجود دارد. با کمک هوش مصنوعی، طراحان به سرعت درک درستی از پرفشارترین نقاط دردناک که کاربران در طول سفر خود با آن مواجه هستند، به دست می‌آورند. سپس، از این بینش‌ها می‌توانند در انتخاب درست برای کاربران استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: طراحی UX در منوهای کشویی

 

طراحی UX

نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای طراحی  UX: سه نکته برتر

اگر متقاعد شده‌اید که هوش مصنوعی برای طراحی UX ارزشمند است، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، نگران نباشید. دربی چند پیشنهاد عملی برای کمک به شما دارد. او می‌گوید: "من از هوش مصنوعی برای نوشتن سریع محتوای ساختگی استفاده می‌کنم تا زمانی که نیاز به ایجاد روایتی در طرح‌هایم دارم، به من یک نقطه جهش بدهد. من همچنین آن را برای کمک به ترکیب حجم زیادی از داده‌ها مورد استفاده قرار میدهم. مانند بازخورد کاربر در صفحات گسترده، نوت‌های برچسبی از کارگاه‌های آموزشی  در Figjam و رونوشت‌های مصاحبه‌های کاربر".

با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه چند نکته برای شروع استفاده از هوش مصنوعی در طراحی UX آورده شده است.

از کارهای کوچک شروع کنید.

اولین نکته دربی بسیار دشوار است، اما اگر بتوانید بر آن مسلط شوید، شروع بسیار خوبی خواهید داشت. دربی پیشنهاد می‌دهد: "این کار واقعا سخت بود، اما اصلا نترسید و به دنبال راهکارهایی باشید که هوش مصنوعی به گردش کار شما کمک کند. همچنین، برخی از کارهای خسته‌کننده‌ شما را به طور خودکار انجام دهد. بهتر است با مشکلات پیچیده‌ و بزرگ شروع نکنید".

هنگامی که درک قوی‌تری از نحوه کار با ابزارها به دست آوردید، آن‌گاه می‌توانید آن را در بخش‌های بزرگتر به کار بگیرید. اما نکته کلیدی برای اینکه خیلی زود تسلیم نشوید این است که از کارهای کوچک شروع کنید و دانش خود را بسازید.

به طور کامل به آن تکیه نکنید.

اکنون سال 2024 است. اگرچه ما بسیار خوش‌شانس هستیم که این فناوری در حال ظهور را در اختیار داریم، اما واقعیت این است که جایگزینی برای طراحان انسانی نیست.

دربی پیشنهاد می‌دهد با هوش مصنوعی کار کنید. به‌جای اینکه آن را به ‌عنوان هوش مصنوعی در مقابل انسان‌ها ببینید، آن را همراه با انسان‌ها و به عنوان هوش مصنوعی و انسان‌ها در نظر بگیرید. دربی می‌گوید: "از هوش مصنوعی به عنوان یک موتور ایده‌پردازی استفاده کنید." استفاده از خروجی‌های هوش مصنوعی به عنوان نقطه شروع و ترکیب با ایده‌های انسانی، جایی است که یک معجزه رخ می‌دهد." 

اگر کاملا به هوش مصنوعی تکیه کنید، نتایجی شبیه به سایرین ارائه خواهید داد. نکته کلیدی این است که خلاقیت خود را با فناوری ترکیب نمایید. 

بفهمید از کدام ابزارها که هوش مصنوعی در آن‌ها ساخته شده است، استفاده می‌کنید.

در اینجا چند خبر عالی برای شما داریم: بسیاری از ابزارهایی که از قبل می‌شناسید و آن‌ها را دوست دارید، ممکن است دارای پیشرفت‌های هوش مصنوعی باشند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، Content Hub دارای هوش مصنوعی است که به مردم اجازه می‌دهد تا سایت‌های شخصی‌سازی‌شده و جذاب‌تر را، خیلی آسان‌تر ایجاد کنند.

به طور مشابه، ابزارهای دیگری که با آن‌ها آشنا هستید، احتمالا دارای هوش مصنوعی نیز هستند. دربی به اشتراک می‌گذارد:"پیشرفت‌های هوش مصنوعی را در برنامه‌هایی که می‌شناسید و دوست دارید، کاوش کنید. من به تازگی دسته‌بندی نوت‌های چسبنده مبتنی بر هوش مصنوعی را در Figjam کشف کردم که بسیار مفید بود!"

 

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای طراحی ux: سه مورد دلخواه

وقتی به دنبال شروع سفر طراحی هوش مصنوعی خود برای UX هستید، از چه ابزارهایی می‌توانید استفاده کنید؟ من چند پیشنهاد برای بررسی دارم: 

1-    Fig Jam/Figma

اولین موردی که دربی به آن اشاره کرده و دوستش دارد، ( موردی امتحان‌شده و واقعی) Figma است. در صورتی که قبلا از Figma استفاده کرده‌اید، خوشحال می‌شوید بدانید این ابزار دارای هوش مصنوعی است. از آنجایی که با این پلتفرم از قبل آشنایی دارید، منحنی یادگیری شیب کمتری خواهد داشت. زمانی که از FigJam استفاده می‌کنید، به تیم خود اجازه می‌دهید در زمان واقعی با یکدیگر همکاری داشته باشند. قالب‌ها را تولید کنند و خطوط زمانی بصری را با درخواست‌های اولیه ایجاد نمایند.

2-   Uizard

مورد بعدی Uizard است که یکی دیگر از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی محسوب می‌شود. این ابزار نیز برای طراحان UX مفید خواهد بود. Uizard کارهای مختلفی انجام می‌دهد، از قالب‌بندی سیمی گرفته تا نمونه‌سازی. همه ما می‌دانیم که این کارها چقدر زمان‌بر هستند، اما با Uizard دیگر نیازی به انجام دستی آن ندارید و من آن را برد می‌دانم. 

3-  Galileo AI

در نهایت، ما Galileo AI را داریم که یک پلتفرم تولید رابط کاربری است و می‌توانید از آن برای ساده‌تر کردن ایده‌های طراحی استفاده کنید. یکی از نقاط قوت اصلی این ابزار، سرعت آن است. بنابراین، نیاز به صرف زمان زیادی برای ارائه ایده‌های خود در صفحه نخواهید داشت. به‌علاوه، می‌توانید از میان ویژگی‌های متن به UI یا تصویر به UI یکی را انتخاب کنید. یعنی با هر روشی که برای شما شهودی‌تر است، کار کنید.

 

برای طراحی UX به هوش مصنوعی شیرجه بزنید 

شما در راه تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای در هوش مصنوعی هستید. به یاد داشته باشید که هوش مصنوعی هر روز در حال پیشرفت است. بنابراین، ایده خوبی است که به آموزش مداوم خود در مورد ویژگیها و محصولات جدید بپردازید. با انجام این کار، متوجه خواهید شد که کاربردهای زیادی برای هوش مصنوعی در طراحی UX وجود دارد.

  • 16
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر