چگونه یک بریف محتوایی بنویسیم؟

تاریخ انتشار خبر : 1403 خرداد 21

چگونه یک بریف محتوایی بنویسیم؟

بریف محتوا Content Brief قراردادی است که بین کارشناس تولید محتوا و کارفرما تنظیم می‌شود تا تولید محتوا با توجه به انتظاراتی که یک مدیر کسب و کار برای رشد کسب و کارش دارد، انجام شود. گاهی اوقات چیزی که در ذهن کارشناس تولید محتوا است، کاملا با اهداف کارفرما فرق می‌کند.

به همین دلیل لازم است نوشته‌ای بین آن‌ها تنظیم شود که سطح انتظارات هر دو را برآورده سازد. در بریف محتوا، اطلاعات کلیدی و مهم به صورت مختصر  و لیست‌بندی‌شده در اختیار تولیدکننده محتوا قرار می‌گیرد. این امر کمک می‌کند تا او در کمترین زمان ممکن با موضوع آشنا شده و بتواند اطلاعات اساسی را در محتوای خود بگنجاند.

در این مطلب از شرکت دیجیتال مارکتینگ ایده پویا همراه ما باشید تا به طور مفصل به ارائه توضیحاتی در خصوص بریف محتوایی و نحوه تنظیم و نگارش آن بپردازیم.

شرکت خدمات دیجیتال مارکتینگ

بریف محتوایی چیست؟

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، می‌توان محتوای بریف را همچون یک کانال ارتباطی بین مشتری و نویسنده محتوا تصور کرد. در این کانال ارتباطی قوانینی مشخص می‌شود که محتوا‌نویس ملزم به رعایت آن‌ها است. او برای پیاده‌سازی ایده‌ها و قوانین مدنظر کارفرما، به این سند نیاز دارد و وجود آن الزامیست.

بریف محتوا معمولا توسط استراتژیست محتوای یک مجموعه تنظیم می‌شود و اهداف مهم آن این است که خلاصه‌های محتوا در بهترین نوع خود جمع‌آوری شوند. بدین ترتیب می‌توان به بهبود نتایج سئو امیدوارتر بود. هر کدام از کسب و کارهای مختلف، روش خاصی را برای تولید محتوای خود در نظر می‌گیرند. بنابراین تنها کیفیت متن در نتایج سئو موثر نیست. یعنی ممکن است یک متن از لحاظ اصول نگارشی و نوشتاری از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد؛ اما در نتایج سئو ظاهر نشود.

بنابراین اگر قرار است هم به فکر بهبود رتبه سئو خود باشیم و هم کیفیت متن، باید یک بریف محتوایی تهیه کنیم تا مسیر حرکت صحیح را به کارشناس تولید محتوا نشان دهد. اطلاعات کلیدی و مهم که در بریف محتوایی عنوان می‌شود عبارتند از:

  • موضوع اصلی: توضیح مختصری از موضوع یا محتوای اصلی که قرار است بررسی شود.
  • اهمیت موضوع: بیان اهمیت و تاثیر موضوع بر خواننده یا جامعه.
  • تصاویر ذهنی: استفاده از تصاویر و اصطلاحات جذاب برای جلب توجه خواننده
  • دلایل و مستندات: ارائه دلایل و مستنداتی که اطلاعات ارائه‌شده را تأیید کنند.
  • پیشنهادات و نکات اختصاصی: ارائه پیشنهادات و نکات کاربردی برای خواننده.

بازاریابی محتوایی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ ایده پویا

نوشتن بریف محتوایی

اهمیت به مخاطب هدف؛ اصلی‌ترین عنصر موجود در بریف محتوایی

اهمیت به مخاطب هدف، یکی از عناصر بسیار حیاتی و کلیدی در هر بریف محتوایی است. مخاطب هدف، گیرنده اصلی و هدف نهایی ما در ارتباط با محتوایی است که ارائه می‌دهیم. بنابراین، توجه به نیازها، علایق و مشکلات او بسیار اهمیت دارد.

کارشناس تولید محتوایی که به خوبی مخاطب هدف خود را می‌شناسد، با قاعده  و در چارچوب حرکت می‌کند. او می‌داند چه لحن و سبکی برای محتوای خود انتخاب نماید تا محتوای تولید‌شده هم‌راستا و هم‌سو با نیاز مخاطبان باشد. وقتی که به مخاطب هدف توجه کافی داشته باشیم، می‌توانیم ارتباط بهتری با او برقرار کنیم و اطلاعات را به شکلی مناسب و قابل فهم برای او ارائه دهیم.


دلایل اهمیت بریف محتوا در ارائه محتوای باکیفیت

شفاف‌سازی بیشتر: بریف محتوا به شفاف‌سازی کار تولیدکننده محتوا کمک می‌کند. همان‌طور که گفتیم، در بریف محتوا اهداف و انتظارات کاربر به طور کامل و شفاف مشخص می‌شود که نتیجه آن را می‌توان در محصول نهایی مشاهده کرد.

با استفاده از بریف محتوایی، تولید‌کنندگان محتوا از اهداف، موضوعات، ساختار و جزئیات محتوایی که قرار است ارائه دهند، مطلع می‌شوند. بدین ترتیب سعی می‌کنند محتوای خود را به شکلی منطقی و منظم سازماندهی کرده و بهترین راه برای ارائه اطلاعات به مخاطبان پیدا کنند.

جلوگیری از بازنگری مجدد محتوا: با استفاده از بریف محتوایی، تولید‌کنندگان محتوا می‌توانند اهداف و ساختار محتوای خود را از ابتدا به دقت تعریف کرده و به شکلی کامل و واضح آن‌ها را ارائه دهند. این کار نیاز به بازنگری و بازنویسی بعدی را به حداقل می‌رساند و در زمان و منابع صرفه‌جویی می‌کند.

کیفیت محتوایی بالاتر: بریف کانتنت به عنوان یک ابزار قدرتمند می‌تواند در بهبود کیفیت محتوا تاثیرگذار باشد. با استفاده از بریف محتوایی، محتوا مطابق با ساخت کاربر تهیه می‌شود وکیفیت آن برای کاربر قابل قبول است.

تعامل و همکاری بهتر بین کارفرما و تولیدکننده محتوا: این ابزار به دلیل اهداف و ساختار دقیقی که برای محتوا تعیین می‌کند، باعث می‌شود که هر دو طرف به شکلی واضح و قابل فهم از نیازهای و اهداف یکدیگر آگاه شده و به تعامل موثرتری برسند.

بیشتر بخوانید: تهیه استراتژی محتوایی

 

بریف محتوایی

چگونه یک بریف محتوایی بنویسیم؟

نمای کلی پروژه

این بخش به عنوان یک چارچوب کلی برای محتوا عمل می‌کند و یک راهنما برای تولیدکننده محتوا است تا به سرعت متوجه شود که محتوای مورد‌نظر باید چه موضوعاتی را پوشش دهد. در نمای کلی پروژه، باید اهداف برند و اطلاعاتی مانند شناسایی مخاطب، لحن و سبک محتوا و دستورالعمل‌ها ذکر شوند.

اطلاعات پیش‌زمینه حول موضوع محتوای متنی، صوتی یا تصویری

اطلاعات پیش‌زمینه شامل روش تحقیق، شرح دقیق و جامع از موضوع، اصطلاحات و اصول کلیدی مرتبط با آن و تعریف‌های مختلفی که در ارتباط با این موضوع وجود دارد، می‌شود. در این زمینه اطلاعات فنی و علمی دقیقی که برای درک بهتر موضوع لازم است، در اختیار تولیدکننده محتوا قرار می‌گیرد.

تولیدکننده محتوا با مرور کامل بر تحقیقات و پژوهش‌های قبلی که در زمینه مورد نظر انجام شده است و مشاهده داده‌ها و آمارها، نقاط قوت و ضعف را برای تحقیق خود پیدا می‌کند. به طور کلی، با ارائه اطلاعات پیش‌زمینه کامل و جامع در بریف محتوایی، تولیدکننده محتوا بهترین شرایط را برای نگارش یک محتوای با‌کیفیت دارد و می‌تواند خواننده را به درکی عمیق‌تر و بهتر از موضوع مورد نظر هدایت کند.

پیامهای کلیدی و اصلی

در این قسمت از بریف محتوا، باید پیام‌های کلیدی و راهنمایی‌هایی که لازم است در محتوا اعمال گردند، به نویسنده محتوا داده شوند تا او بتواند محتوای خود را با دقت هر چه بیشتر و کاملا هدفمند ارائه کند. به عنوان مثال، تعیین موضوعاتی که باید در محتوا به آن‌ها پرداخته شود یا روش‌های مناسبی مثل استفاده از تصاویر، ویدیوها، نمودارها و ... تا تولیدکننده محتوا برای تأثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان از آن‌ها استفاده کند.

مشخصات محتوا

هر گونه اطلاعات و مشخصاتی که برای ارائه یک محتوای متنی، صوتی و تصویری لازم است، باید در بریف محتوایی گنجانده شود. تولیدکننده محتوا نیز باید بر اساس این اطلاعات، محتوایی ارائه دهد که تا حد امکان اصیل و بدون تکرار باشد. این امر باعث جلب توجه مخاطبان و افزایش اعتبار محتوا خواهد شد. محتوای ارائه‌شده باید قابلیت به‌روزرسانی داشته و تغییرات در آن به راحتی قابل اعمال باشد. این امر به دلیل نیاز به تطابق با تغییرات در صنعت یا بازار ضروری است.

سبک و لحن محتوا

این بخش از بریف محتوا پس از مخاطب‌شناسی تعیین می‌شود. بدین صورت که کاربر دستورالعمل‌هایی را در خصوص لحن و سبک محتوا به نویسنده یا گرافیست ارائه می‌دهد. سبک و لحن محتوا از عوامل مهم و بسیار موثر در جذب مخاطب هستند. تولیدکننده محتوا نیز باید به دقت به این موارد توجه داشته باشد تا محتوایش به شکلی جذاب و قابل‌فهم ارائه شود. استفاده از زبان ساده، جملات روان و اجتناب از به‌کارگیری اصطلاحات پیچیده، کمک می‌کند تا محتوا برای مخاطبان جذاب‌تر باشد.

تولیدکننده محتوای صوتی و تصویری باید از لحنی دلپذیر و دوست‌داشتنی استفاده کند تا مخاطبان به آن جذب شوند. یک صدای خوب و استفاده از جملات تاثیرگذار و مناسب، در ایجاد حس صمیمیت با مخاطبان کمک‌کننده است. لحن محتوا باید مطابق با نیاز و ترجیحات مخاطبان باشد. به عنوان مثال اگر با یک جمعیت جوان سر و کار دارید، از لحنی جوان‌پسند و پرانرژی استفاده کنید.

چگونه یک بریف محتوایی بنویسیم

جدول زمان‌بندی

با داشتن یک جدول زمان‌بندی، نویسنده محتوا می‌تواند زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند و بهره‌وری بالاتری در انجام فعالیت‌های خود داشته باشد. او می‌داند که در چه زمانی کدام فعالیت را انجام دهد تا از تاخیر در ارائه مطالب جلوگیری شود. در جدول زمان‌بندی معمولا زمان‌های مورد نیاز برای انجام هر فعالیت یا پروژه همچنین موارد کلیدی و فورس مشخص می‌شوند. کارفرما نیز اگر در انجام پروژه‌ای محدودیتی داشته باشد، آن را در جدول زمان‌بندی ذکر می‌کند.

و در آخر

در این مطلب از شرکت دیجیتال مارکتینگ ایده پویا، توضیحاتی را در خصوص بریف محتوایی و نحوه نگارش آن ارائه کردیم. بر اساس آنچه گفته شد، اهداف کارفرما باید در بریف محتوا کاملا مشخص و واضح باشد. نویسنده محتوا نیز باید علایق و سلایق مخاطبان خود را بداند و با شناخت مخاطب هدف، محتواهای ارزشمندی تولید کند. بدون شک محتوایی که با سلیقه مخاطب همخوانی داشته باشد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

  • 19
  • 0
نظرات کاربران (0)
ثبت نظر